4. Ako sa na zostarnutie pripraviť?

Snímka: TASR/Jaroslav Novák

Jednou z možností je snaha situáciu odvrátiť. Ako však ešte v roku 2015 upozornil prognostik SAV Boris Vaňo v akademickom časopise Prognostické práce, reprodukčné správanie je možné prostredníctvom opatrení ovplyvniť iba v obmedzenej miere.

Ako však zároveň dodal, štát by na túto úlohu nemal rezignovať. „Má v rukách rozhodujúce nástroje, ktoré pri správnom nastavení a včasnom využití môžu viesť k potrebnej zmene spoločenskej a populačnej klímy,“ skonštatoval.

Podľa hovorkyne ministerstva práce Veroniky Husárovej chce rezort pôrodnosť podporiť zvyšovaním podpory pre rodiny s deťmi. „Ide napríklad o dvojnásobný daňový bonus pre deti do 15 rokov, o bezplatnú dopravu pre deti či zrušenie doplatkov za lieky pre deti do 6 rokov,“ uviedla.

Stále však chýbajú štrukturálne reformy, ktoré by rodičom uľahčili život, ako napríklad riešenie nedostatku materských škôl či možnosť flexibilného pracovného času.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 58% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy