5. Rozhovor: Slovenský cestovný ruch očakáva pokles tržieb o pol miliardy, štát nepomáha

Snímka: HN Peter Mayer

Pri pohľade na Tatry, na plné parkoviská a rady na lanovky sa môže zdať, že slovenskému cestovnému ruchu pandémia koronavírusu prospela. Aká je však reálna situácia v sektore?
Realita cestovného ruchu na Slovensku je taká, že stále je zatvorená časť hotelov, najmä v mestách, v ostatných regiónoch sme zaznamenali aj počas leta nižšiu vyťaženosť v porovnaní s minulým rokom. Iba malá časť hotelov dokázala dosiahnuť obsadenosť ako minulý rok. A to len z dôvodu, že polovica hostí prišla na pobyty, ktoré boli preložené z obdobia, keď boli hotely povinne zatvorené. Návštevnosť na kúpaliskách počas týchto letných mesiacov je výrazne nižšia než minulý rok a s takýmto výpočtom by sme mohli pokračovať aj pri ďalších službách. Pravdou však je, že Slováci zaplnili turistické chodníky a parkoviská. Do veľkej miery sú to však jednodňoví turisti.

Akí dôležití sú pre sektor zahraniční turisti? Zvyknú míňať viac, zostať dlhšie?
Priemerná dĺžka pobytov zahraničných turistov je o niečo väčšia ako v prípade domácich. Míňajú rovnako, ale keďže ich pobyty sú dlhšie, v konečnom dôsledku minú aj o niečo viac peňazí. Pri zahraničných turistoch je však potrebné zdôrazniť, že tvoria až 40 percent všetkých výkonov a tržieb. A tento výpadok nedokážu nahradiť Slováci, keďže celkové čísla hovoria aj o poklese výkonov domácich návštevníkov.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 71% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy