1. Kedy prijímal Fico sociálne balíčky?

Snímka: TASR

Oficiálne dejiny sociálnych balíčkov odštartovali v roku 2014. Ten nebol pre vládnu stranu Smer a hlavne pre jej šéfa Roberta Fica jednoduchý. Na jar prehral prezidentské voľby, a to takmer o 20 percentuálnych bodov, a mierne klesla aj popularita strany.

Možno náhodou a možno nie bol následne v júli ohlásený prvý sociálny balíček, ktorý obsahoval 14 rôznych opatrení. Na jar nasledujúceho roka sa začali ďalšie problémy, a to kauza Váhostav. Firma mala problémy už od roku 2013, no ešte v roku 2014 vyhrala súťaž na budovanie diaľnice.

Keď sa však výstavba začala, spoločnosť meškala s platením faktúr a nakoniec dlhovala dodávateľom viac ako sto miliónov eur, pričom množstvo z nich boli živnostníci. Za firmou bol Juraj Široký, podnikateľ blízky strane Smer, no a celej veci sa preto chytila opozícia, ktorá vinila za stav práve vtedajšiu vládu.

Celá kauza rezonovala vo veľkom vo verejnosti, a to sa odrazilo aj na preferenciách Smeru, ktorý v tých časoch vládol sám. Medzi februárom a júlom totiž padli takmer o štyri percentuálne body, podpora strany klesla po dlhšom čase prvýkrát na 40 percent. No a v auguste Robert Fico na tlačovej konferencii na Úrade vlády ohlásil v poradí druhý sociálny balíček. Ten obsahoval ešte viac opatrení ako prvý.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 52% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy