Okrem automatickej participácie však treba druhý pilier vylepšiť. Viceguvernér Národnej banky Ľudovít Ódor spolu s Pavlom Povalom z Norges bank vypracovali štúdiu „Sporiteľ na prvom mieste. Ako zreformovať druhý dôchodkový pilier na Slovensku?“, v ktorej upozorňujú, že druhý pilier potrebuje radikálne zmeny.

Hlavným problémom je podľa nich zlá alokácia úspor a odborníci na dôchodky sa vo všeobecnosti zhodujú, že by mala byť riešená automaticky. Autori štúdie to vysvetľujú tým, že „je zrejmé, že obyvatelia strednej Európy majú pramálo skúseností s dlhodobým investovaním, a preto nemôžeme od nich očakávať zázraky“.

Práve preto je teda dôležité, aby bolo v zákone podrobne definované základné nastavenie. Mala by zostať možnosť voľby, mladí sporitelia by si stále mohli nastaviť, koľko percent chcú mať alokovaných v akciách, predvolené nastavenie by však bolo sústredené najmä na akcie.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 67% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy