4. Akú budúcnosť predpovedajú ekonomike afrického štátu experti?

Snímka: Wikimedia Commons

Vážny výpadok zaznamená predovšetkým segment cestovného ruchu, ktorý v ostatnom období zarábal viac ako pol miliardy dolárov ročne. Je tak významným prispievateľom do štátnej pokladnice.
Turisti navštevujú predovšetkým štyri národné parky s najvyšším stupňom ochrany, ktoré tvoria dovedna 17 percent rozlohy Botswany. Ďalších 22 percent je zaradených do nižšieho stupňa ochrany divokej prírody.
Národné parky v Botswane boli v čase koronakrízy zatvorené. Opätovne ich otvorili až minulý mesiac. Výrazne boli takisto obmedzené lety do krajiny.

Snímka: HN

​Nákaza koronavírusu ochromila aj ďalšie odvetvia botswanského hospodárstva vrátane ťažobného priemyslu. Ekonomické aktivity v Gaborone a v ďalších mestách sa obnovili v polovici júna, čo prispelo k hospodárskemu reštartu. Napriek tomu vláda požiadala Medzinárodný menový fond a Svetovú banku o záchranný balíček vo výške 3,4 miliardy dolárov na eliminovanie dôsledkov pandémie a na znovuoživenie ekonomiky.

Práve pandémia a následné uzavretie ekonomiky je dôvodom, prečo experti očakávajú za tento rok výrazný pokles botswanskej ekonomiky. „Prísne opatrenia súvisiace so zavedením spoločenského odstupu majú za následok zásadné zníženie súkromnej spotreby a prepad investícií. Obmedzenia v doprave a pozastavenie globálnej ekonomiky spôsobia ďalšie straty v oblasti turizmu. Na hospodárstvo bude mať negatívny dosah aj slabší dopyt po diamantoch a ďalších mineráloch, ktorý ovplyvní exporty ťažobného sektora. To všetko spôsobí, že hospodárstvo Botswany sa tento rok podľa nášho očakávania prepadne o 7,4 percenta hrubého domáceho produktu,“ uvádza sa v správe analytickej spoločnosti FocusEconomics.
Na budúci rok by sa africká krajina mala vrátiť k rastu, a to na úrovni 4,3 percenta hrubého domáceho produktu.

Najčítanejšie témy