3. Vďaka čomu majú o Botswanu záujem Číňania?

Snímka: Reuters

Tí vo veľkom budujú cestnú infraštruktúru, priemyselné komplexy, obytné zóny alebo multifunkčné centrá.
Viaceré miesta metropoly Gaborone sa tak zmenili na jedno veľké stavenisko, na ktorom vo dne v noci pracujú prevažne migranti z ostatných afrických krajín. Práve v týchto lokalitách vzniká mikrokozmos čínskej menšiny, ktorá tu prevádzkuje obchodíky so všemožným tovarom, bary a reštaurácie či rôzne služby. Je len samozrejmosťou, že trh s telekomunikačnými zariadeniami v celej krajine ovláda čínsky gigant Huawei Technologies.
Čínske firmy zároveň tvoria väčšinu spoločností, ktoré sa pravidelne v lete alebo na jeseň zúčastňujú v Gaborone na obchodnom veľtrhu Global Expo Botswana. Cieľom je prilákať ďalších potenciálnych obchodných partnerov z Číny a ázijských či afrických krajín.
Na toto podujatie si v auguste minulého roka našli cestu tri stovky firiem z Číny, Južnej Afriky, Zimbabwe alebo Južnej Kórey. Účastníci Global Expo Botswana pokrývajú celú škálu segmentov od poľnohospodárstva, informačných a komunikačných technológií, cez strojárstvo až po priemyselnú výrobu. „Mnohé africké krajiny bojujú s vysokou mierou nezamestnanosti. Mladí ľudia nemajú prácu v dôsledku absencie fabrík a trhového prostredia. Čínske spoločnosti budujú továrne a rozširujú trhy v Afrike, čím významne prispievajú k vyriešeniu lokálnych problémov so zamestnanosťou,“ konštatoval na veľtrhu Tong Kchun, šéf Fondu čínsko-afrického rozvoja.

Hoci sa Botswana v posledných rokoch usiluje o výraznú diverzifikáciu svojej ekonomiky, veľkú úlohu v nej stále zohrávajú nerastné suroviny. Krajina je bohatá najmä na meď, nikel, železnú a uránovú rudu, ako aj spomínané diamanty. Len od získania nezávislosti od Veľkej Británie koncom septembra 1966 v nej objavili tri diamantové bane, ktoré v súčasnosti patria medzi najväčšie na svete. Celkovo má krajina tretie najväčšie bohatstvo minerálov v Afrike.
Aj organizovaním podujatí ako Global Expo Botswana však chce vláda zmeniť imidž krajiny ako ekonomiky postavenej prevažne na ťažbe nerastných surovín k technologickej veľmoci. Do agendy veľtrhu sa preto pravidelne dostávajú témy ako Diverzifikácia ekonomiky, Pan-Africké možnosti hospodárskeho rastu alebo Čo Botswana potrebuje, aby zachytila štvrtú priemyselnú revolúciu.
Botswanské hospodárstvo je aj vďaka prílevu priamych zahraničných investícií z makroekonomického hľadiska vysoko nad africkým priemerom. Agentúra Standard & Poor’s síce Botswane nedávno v dôsledku pandémie COVID-19 znížila úverový rating na úroveň BBB+, jej investičný stupeň však zďaleka prevyšuje veľkú väčšinu ostatných krajín kontinentu. Agentúra Moody’s dokonca oceňuje úverový rating Botswany na úroveň A2.

Najčítanejšie témy