6. Rozhovor: Dlh prudko porastie, stabilizovať ho budeme aspoň dva roky

Snímka: TASR/J. Novák

Ministerstvo financií odhalilo, že tohtoročný deficit presiahne dvojcifernú hodnotu a mal by dosiahnuť 11,52 percenta HDP. Dalo sa nejakým spôsobom tejto situácii za aktuálnych okolností vyhnúť?
Ak by bol rozpočet na rok 2020 zostavený realisticky, aktuálny odhad deficitu by bol aj podľa ministerstva financií pravdepodobne pod hranicou 10 percent HDP. Ešte pred vypuknutím koronakrízy Rada pre rozpočtovú zodpovednosť odhadovala, že deficit v roku 2020 by mohol dosiahnuť úroveň približne 2,5 percenta HDP oproti rozpočtovanému deficitu 0,5 percenta HDP.

Čo bude toto radikálne zvýšenie deficitu znamenať pre slovenskú ekonomiku? Ako narastie dlh?
V prípade, že sa naplnia predpoklady ministerstva financií, dlh vysoko prekročí hranicu 60 percent a aj za predpokladu konsolidácie verejných financií bude trvať minimálne ďalšie dva roky, aby sa ho podarilo stabilizovať a následne zabezpečiť jeho pokles.

Výpadok príjmov štátnej kasy dosiahne podľa prognóz ministerstva financií v tomto roku 1,43 miliardy eur a tento stav sa rieši zvyšovaním deficitu. Dal by sa výpadok riešiť aj inak, napríklad škrtaním výdavkov?

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 61% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy