Aj keď sme v posledných rokoch stále hospodárili so schodkom, verejný dlh postupne klesal a vlani dosiahol 48 percent, čím sa tak ocitol mimo sankčných pásiem, ktoré definuje náš zákon o rozpočtovej zodpovednosti.

Stále sa nám však nepodarilo znížiť zadlženosť na predkrízové hodnoty, keď náš dlh dosahoval 28,6 percenta. V priebehu piatich rokov následne stúpol o viac ako 26 percentuálnych bodov až na 54,6 percenta. Za jeden rok vtedy dlh stúpol aj o viac ako 10 percentuálnych bodov, znížiť ho o sedem percentuálnych bodov nám však trvalo šesť rokov.

Niečo podobné nás čaká aj tentoraz. Ak deficit naozaj dosiahne prognózovaných 11,5 percenta, dlh iba v tomto roku podľa Novysedláka vysoko prekročí hranicu 62 percent HDP. Analytik VÚB banky Michal Lehuta odhaduje, že dosiahne dokonca 65 percent a podobné číslo očakáva aj Valachy. Tam sa však nárast neskončí.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy