Ako vysvetľuje ministerstvo financií v tlačovej správe, tento skokový nárast deficitu je na jednej strane daný výpadkom príjmov, ktorý by mal dosiahnuť 1,43 miliardy, a na druhej strane zvýšením výdavkov o 7,76 miliardy.

Koronavírus totiž mnohým firmám v druhom štvrťroku takmer vymazal tržby, mnohí ľudia prišli o prácu a znížila sa aj spotreba. Výsledkom je menší výber daní, a to až o 1,9 miliardy. Celkový výpadok však nie je až taký vysoký vďaka zvýšeným transferom z Európskej únie.

Hlavným problémom sú však zväčšené výdavky. Štát totiž minie o osem miliárd viac ako pôvodne plánoval, z toho pôjde na záležitosti priamo súvisiace s koronavírusom takmer 4,9 miliardy. Necelých 800 miliónov by nám však mala poslať Európska únia.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy