2. Jagavé prekliatie

Snímka: Reuters

Okrem boja proti korupcii sa však Angola v posledných rokoch snaží prilákať i zahraničných investorov. Aj príbeh tejto krajiny totiž dokazuje, že veľké nerastné bohatstvo vo forme ropy a diamantov môže byť skôr kliatbou ako požehnaním.

Ekonómovia majú na tento jav aj termín, ide o takzvané nerastné prekliatie. Krajiny bohaté na nerastné suroviny ako ropa, zemný plyn či rôzne minerály zvyknú mať menší ekonomický rast, menšiu mieru demokracie a pomalší rozvoj. Na jednej strane je tento jav spôsobený tým, že krajina sa sústredí na rozvoj jedného odvetvia a ostatné zostávajú zanedbané.

Vládni predstavitelia majú okrem toho vďaka ziskom z nerastného bohatstva množstvo zdrojov, a teda aj možnosť kúpiť si obyvateľstvo prostredníctvom rôznych populistických opatrení, čo vedie k znižovaniu miery demokracie. V krajinách s menej rozvinutými verejnými inštitúciami, ako je aj prípad Angoly, okrem toho hrozí, že sa nerastných surovín zmocnia elity a profituje z nich tak iba malá časť obyvateľstva.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Vyskúšajte digitálne predplatné a dočítajte článok až do konca.
-89%

MIMORIADNA AKCIA

Získajte prístup ku kompletnému obsahu
len za 1 €

VYSKÚŠAŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy