2. Jagavé prekliatie

Snímka: Reuters

Okrem boja proti korupcii sa však Angola v posledných rokoch snaží prilákať i zahraničných investorov. Aj príbeh tejto krajiny totiž dokazuje, že veľké nerastné bohatstvo vo forme ropy a diamantov môže byť skôr kliatbou ako požehnaním.

Ekonómovia majú na tento jav aj termín, ide o takzvané nerastné prekliatie. Krajiny bohaté na nerastné suroviny ako ropa, zemný plyn či rôzne minerály zvyknú mať menší ekonomický rast, menšiu mieru demokracie a pomalší rozvoj. Na jednej strane je tento jav spôsobený tým, že krajina sa sústredí na rozvoj jedného odvetvia a ostatné zostávajú zanedbané.

Vládni predstavitelia majú okrem toho vďaka ziskom z nerastného bohatstva množstvo zdrojov, a teda aj možnosť kúpiť si obyvateľstvo prostredníctvom rôznych populistických opatrení, čo vedie k znižovaniu miery demokracie. V krajinách s menej rozvinutými verejnými inštitúciami, ako je aj prípad Angoly, okrem toho hrozí, že sa nerastných surovín zmocnia elity a profituje z nich tak iba malá časť obyvateľstva.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 50% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy