5. Rozhovor: Ľudia aj developeri potrebujú motiváciu, aby sa do zadržiavania pustili

Snímka: Pixabay

Naša krajina je známa obrovskými zásobami pitnej vody. Mali by sme sa teda vôbec zaoberať niečím takým ako zadržiavanie vody v krajine?
Slovensko síce má obrovské zásoby pitnej vody, ale sú na Žitnom ostrove. Čiže okolie Bratislavy, južné Slovensko a ešte západné Slovensko majú veľké zásoby pitnej vody. Východ je už na tom horšie aj stred. Tam sú oblasti, ktoré nečerpajú vodu z podzemných vôd, ale iba z povrchových tokov a suchá v týchto oblastiach preto môžu spôsobiť problémy aj s vodou.

Také samozrejmé však nie sú ani zásoby na západnom Slovensku...
Existuje reálna hrozba znečistenia obrovských zásob pitnej vody, ktoré máme, a to zo starých záťaží, ktoré sú v Bratislave a okolí. Je to najmä záťaž skládok, ale tiež bývalé Chemické závody Juraja Dimitrova, ktoré boli nedávnom aj medializované. A taktiež je veľkou hrozbou Slovnaft. Má síce hydraulickú clonu na zachytávanie vlastnej kontaminácie, no aj tak je veľkou hrozbou, aby bola nad Žitným ostrovom takáto veľká rafinéria.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 70% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy