Dobrou správou je, že aj keď sme 60 rokov robili opatrenia, ktoré viedli k vysychaniu, situácia sa dá ešte stále napraviť. Musíme však zmeniť princíp, podľa ktorého s dažďovou vodou narábame, a nebrať ju ako problém, ale ako niečo užitočné a cenné. Riešenie je celkom jednoduché, a to zmeniť územia s poľnohospodárskou pôdou tak, aby dažďovú vodu zadržiavali.

To sa dá podľa Kravčíka dosiahnuť napríklad tým, že „poľnohospodári dostanú priame platby s podmienkou, že svoju pôdu budú obrábať tak, že z nej nebude povrchom odtekať dažďová voda“. Do krajiny sa musia vrátiť medze, ale aj miesta, kde sa bude zbierať dažďová voda z ciest, diaľnic či parkovísk. Môžu to byť mokrade, lagúny, dažďové záhrady.


Zmeny sú však potrebné aj v mestách. To, že je lepšie s dažďovou vodu spolunažívať, a nie bojovať, si uvedomuje čoraz viac svetových metropol a vznikajú takzvané špongiové mestá, ktoré budujú nové štvrte tak, aby vodu zadržiavali. Medzi najznámejšie patrí Berlín, touto cestou sa však rozhodla ísť aj Čína. Vytypovala si 16 pilotných miest, ktoré postupne menia svoju štruktúru.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 55% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy