4. Ako sa z Nigérie stalo finančné centrum?

Snímka: Reuters

S 206 miliónmi obyvateľov je dnes suverénne najľudnatejšou krajinou Afriky. Ešte pred troma desaťročiami to bolo niečo vyše 90 miliónov ľudí. Etiópia na druhom mieste má len 114-miliónovú populáciu.
Nárast nigérijského obyvateľstva má pritom pokračovať raketovým tempom aj naďalej. Približne 44 percent ľudí sú deti mladšie ako 15 rokov. A tie už dnes majú viacero možností na kvalitné vzdelanie. V krajine fungujú desiatky celoštátnych i regionálnych univerzít.
Nigéria je okrem toho finančným strediskom subsaharskej Afriky. Osem najväčších bánk má medzinárodné licencie. Niektoré z nich, ako napríklad Access Bank, majú pobočky i v Londýne či ďalších európskych mestách.

Práve britská metropola je pritom centrom pôsobenia nigérijských imigrantov, ktorí tu prevádzkujú stovky spoločností. Mnohí z nich posielajú peniaze svojim rodinám doma v Nigérii, čo úradom sťažuje mapovať sivú ekonomiku. Aj to je dôvod, prečo sa vláda usiluje sprísniť boj proti daňovým únikom a lepšie kontrolovať finančné toky.

Z makroekonomického hľadiska bude kríza spôsobená koronavírusom rozhodujúcim faktorom pre ďalší vývoj nigérijského hospodárstva. „Nákaza Covid-19 a kolaps cien ropy na medzinárodných trhoch posunú ekonomiku tento rok do recesie. Strata pracovných miest a nižšie objemy peňazí posielaných zo zahraničia domov pravdepodobne tvrdo zasiahnu súkromnú spotrebu. Utrpia aj investičné aktivity, keďže množstvo projektov bolo odlžených a na trhu vládne neistota. Šok spôsobený pádom cien ropy ostro znížil prílev peňazí zo zahraničia, čo predstavuje riziko pre fiškálne príjmy,“ uvádza sa v analýze spoločnosti FocusEconomics. Jej experti odhadujú, že tento rok sa ekonomika Nigérie prepadne o 2,5 percenta hrubého domáceho produktu. K rastu by sa mala vrátiť na budúci rok, a to o rovné dve percentá.

​V krajine sa rýchlo zvyšuje aj inflácia. Spotrebiteľské ceny narástli za máj o 1,17 percenta, čo znamená ďalšie výrazné zvýšenie oproti aprílovému tempu 1,02 percenta. Ide o najvyššie čísla od júna 2018. Za nárastom cien možno vidieť predovšetkým rýchle zdražovanie jedla. To súvisí s cenovou volatilitou poľnohospodárskych produktov. Práve poľnohospodárstvo patrí spolu s energetikou medzi hlavné tradičné odvetvia nigérijskej ekonomiky.
Analytici FocusEconomics očakávajú tento rok priemernú infláciu na úrovni 13,1 percenta. Na budúci rok by mala mierne spomaliť na 12,8 percenta.

Najčítanejšie témy