To, že pre aerolínie nastali ťažké časy, je evidentné a už v marci medzinárodná asociácia Centre of Aviation predpovedala, že na konci mája bude väčšina svetových aerolínií na pokraji bankrotu. Dva mesiace, počas ktorých sa takmer necestovalo, totiž pre ne znamenali rozsiahle straty. Práve tento sektor je pritom finančne veľmi náročný a funguje iba s malými kapitálovými rezervami.

Tieto problémy sa naplno prejavili a niektoré letecké spoločnosti už ohlásili krach, v marci to bola napríklad britská spoločnosť Flybe, ktorá však bojovala o prežitie už pred koronakrízou a pandémia bola pre ňu iba posledným klincom do rakvy.

V apríli skrachovala nemecká nízkonákladovka Germanwings a jej sesterská Eurowings ohlásila výrazné skresanie služieb. Iné spoločnosti síce nezbankrotovali, ohlásili však výrazné úsporné opatrenia.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy