2. Budú drahšie letenky?

Letisko v Bratislave
Snímka: TASR/J. Kotian

V snahe zabrániť krachu a masovému prepúšťaniu pristúpili mnohé štáty k záchrane leteckých spoločností a napumpovali do nich verejné peniaze. Napriek tomu však viaceré oznámili prepúšťanie, zmenšovanie letiek či rušenie niektorých trás. Peňazí je menej, treba šetriť a logicky by sa dalo očakávať, že lacným letenkám je nateraz koniec.

Rôzne nové bezpečnostné opatrenia by zároveň mohli náklady výrazne zvýšiť, čo by tiež mohlo viesť k zdražovaniu. Pre nízkonákladové spoločnosti môže byť napríklad problémom to, že sa kvôli zdravotným kontrolám predĺži čas nastupovania. Podľa odborníkov by sa mohol predĺžiť aj na štyri hodiny, čo by zvýšilo poplatky.

Analýza dátovej firmy OAG však zároveň odhaduje, že zvýšenie tohto času zo 45 na 90 minút na domáce a medzinárodné lety, respektíve na dve hodiny, by spôsobilo, že 18 percent premávky na 50 najväčších svetových letiskách by sa stalo nemožnými, lietadlá by sa totiž na letiská nezmestili.

Nič také však podľa Jona Sindreu z Wall Street Journal nehrozí.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 57% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy