5. Rozhovor: Krajiny závislé od turizmu sa z krízy budú spamätávať niekoľko rokov

Niektoré regióny ako Karibik či sever Afriky sú absolútne závislé od turistického ruchu. Ten čaká výrazný prepad. Dá sa v ich prípade predpovedať skutočne katastrofický scenár?
Do Karibiku „nedovidím“, takže nedokážem na túto otázku presne odpovedať. Vo všeobecnosti však krajiny, ktoré majú vysoký podiel cestovného ruchu na HDP, čaká v najbližšom čase komplikované obdobie. Z koronakrízy sa budú spamätávať podobne ako letecký priemysel pravdepodobne niekoľko rokov.

V ktorých ďalších sektoroch predvídate najväčšie ťažkosti?
Veľké problémy budú naprieč celou ekonomikou, možno s výnimkou vybraného potravinárstva či spoločností vyrábajúcich rúška alebo dezinfekčné prostriedky. Môžeme ich očakávať nielen v prípade cestovného ruchu, hotelierstva či gastronómie, ale vôbec celého sektora služieb domácnostiam. Extrémne ťažko sa však bude dýchať celému priemyslu. Fiškálne záchranné lano je preň nutné a aj pre veľké podniky, ku ktorým sa naša vláda správala najskôr macošsky. Našťastie, už svoj postoj mení, hoci kroky záchrany sú pomalé a malé. Najmä v oblasti úverových garancií je potrebné urobiť viac.

Môžeme dnes hovoriť o nástupe novej globálnej krízy? Alebo ak je pandémia už na ústupe a podarí sa odvrátiť

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy