Práve gastronómia či služby ako kaderníctva, holičstvá či kozmetické salóny patria medzi najviac zasiahnuté spomedzi malých podnikateľov, keďže nemajú ako diverzifikovať svoje produkty. Michal Čiernik vlastní firmu Zvarmetal v Námestove a venuje sa predaju zváracej techniky a technických plynov.

Ako sám hovorí, pandémia a s ňou spojené opatrenia zasiahla aj jeho podnikanie, nie však tak silno ako napríklad gastroprevádzky, práve vďaka tomu, že má rôzne typy klientov. „Vypadli nám predaje pre veľkých odberateľov, keďže teraz prestali so stavbami, vypadli aj dodávky pre gastroprevádzky, ktorým dodávame potravinové plyny, napríklad do výčapov,“ opísal svoju situáciu Čiernik.

​„Na druhej strane nám však vzrástli predaje pre domácich majstrov. Tí, ktorí chodia napríklad pracovať do zahraničia, sú teraz doma, a tak pracujú na dome,“ vysvetlil. Vďaka tomu dokážu súčasnú situáciu a výpadok tržieb nejakým spôsobom prežiť. V tomto roku však plánovali investície, tie však už boli nútení vyškrtať.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 65% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy