Vláda síce prvý balíček pomoci ohlásila už 29. marca, najprv však bol problém s tým, že množstvo firiem ani nemohlo o túto pomoc zažiadať, keďže nespĺňali podmienky. Nárok na ňu totiž mali mať iba podniky, ktoré sa nenachádzali pred vypuknutím krízy v ťažkostiach. Ako však upozornili odborníci, definícia toho, čo znamená mať ťažkosti bola taká, že mnohé normálne fungujúce spoločnosti ju spĺňali a nemohli tak požiadať o pomoc.

Potom sa podmienky uvoľnili, no peniaze aj tak nechodia. Podnikatelia však pomoc potrebujú čo najrýchlejšie, keďže mnohým tržby klesli na nulu a majú problémy s cashflow. Platy, odvody či nájmy totiž musia platiť bez ohľadu na to, či je pandémia alebo nie.

Ako vysvetlil Juraj Ryban, ktorý v Bratislave vlastní a prevádzkuje dva hudobné kluby, situáciu vydržia v závislosti od toho, či sa im podarí dohodnúť s majiteľom nehnuteľnosti, v ktorej pôsobia.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 43% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy