1. Chýbajú rúška, lekári používajú šnorchle

Snímka: Reuters

Dnes je v Španielsku nakazených vyše 85-tisíc ľudí, a na jednotkách intenzívnej starostlivosti skončilo viac ako 5 200 ľudí. Najviac sú postihnuté Madrid a Katalánsko, iba v týchto dvoch regiónoch je sústredená polovica všetkých prípadov. V Madride už prerobili veľkú výstavnú arénu na provizórnu nemocnicu, aj tak však v nemocniciach na pohotovostiach ľudia ležia na zemi, kým čakajú na ošetrenie, a lekári musia postupne rozhodovať, komu starostlivosť poskytnú a komu nie.

„Lôžka na jednotke intenzívnej starostlivosti nepatria mojej nemocnici. Patria Madridskému regiónu a pridelia sa tomu pacientovi z Madridského regiónu, ktorému budú na väčší úžitok, nie podľa vážnosti jeho stavu, ale podľa toho, koľko rokov života vďaka starostlivosti bude môcť získať. Je to drastické. Je to hrozné. Kiežby sme to nemuseli zažiť.“

Takto sa podľa portálu El Confidencial prihováral k personálu vedúci jednej z madridskej nemocnice. K starostlivosti sa tak nedostanú nielen niektorí ľudia chorí na koronavírus, ale ani ľudia trpiaci inými ochoreniami, ktorých stav by sa za normálnych okolností mohol zlepšiť.

Nechýbajú iba lôžka, ale chýba aj ochranný materiál. Ako vysvetlila Díaz Ayuso, „na tento týždeň sme objednali 465-tisíc ochranných plášťov, prišlo však iba 82-tisíc. Potrebovali sme 8,5 milióna rukavíc, ale vraj prišlo iba milión, no ani o nich nemáme žiadny záznam v skladoch. Čo sa týka rúšok pre zdravotníkov, potrebovali by sme 240-tisíc, poslali nám necelých sedemtisíc.“

Lekári a zdravotné sestry sa tak snažia ochrániť, ako sa len dá, používajú potápačské okuliare, šijú si rúška. Nedostatok je taký veľký, že madridská mestská polícia poprosila obyvateľov mesta, aby zdravotníkom darovali svoje potápačské okuliare a šnorchle.

Ak chcú, môžu sa prihlásiť a polícia príde tento materiál vyzdvihnúť. Aj tak sa však už v dôsledku nedostatku ochrany nakazilo viac ako 12-tisíc lekárov a zdravotných sestier.

Najčítanejšie témy