4. Politika dôležitejšia ako zdravie

Snímka: Reuters

Prvý prípad nákazy novým koronavírusom bol identifikovaný ešte koncom januára, bol to však zahraničný turista. Postupne začal počet nakazených stúpať, no ešte 8. marca, keď mal už Madrid niekoľko stoviek nakazených, všetko fungovalo v normálnom režime.

Ľudia sa každé ráno tlačili v metre, vysedávali v uzatvorených baroch a spievali na koncertoch. Ako uviedla šéfka Madridského regiónu Isabel Díaz Ayuso pre El Confidencial, „iba počas toho víkendu bolo v Madride 76 podujatí, na ktorých sa zúčastnili stovky tisíc ľudí.“

Práve 8. marca sa konala masová demonštrácia pri príležitosti Medzinárodného dňa žien, a to aj napriek tomu, že odborná verejnosť varovala pred tým, že môže výrazne zrýchliť šírenie nákazy. Pre súčasnú španielsku ľavicovú vládu však bolo toto podujatie príliš dôležité, a tak s opatreniami začala až o deň neskôr.

To, že to bola chyba, sa naplno ukázalo už o niekoľko dní, keď sa na verejnosť dostala správa, že koronavírusom sa nakazila aj ministerka pre rovnosť Irene Montero, ktorá bola na čele celej demonštrácie.

Celková karanténa a obmedzenie vychádzania však začali až 15. marca. Od tohto dňa mohli Španieli vychádzať iba kvôli nevyhnutným veciam ako nákup, cesta do práce a prechádzka so psom.

No aj potom bolo každodenne vidieť fotky z metra plného ľudí idúcich ráno do práce a vynaliezaví Španieli začali vo veľkom adoptovať domácich miláčikov, aby sa aspoň na chvíľu dostali von. Situácia sa vyhrotila až tak, že generálny prokurátor varoval tých regionálnych, nech sú na pozore pred falošnými adopciami psov. Iní sa zasa vynašli tak, že začali svojich domácich miláčikov prenajímať.

Najčítanejšie témy