5. Rozhovor: Koronavírus zasiahne najviac sektor služieb, vláda bude musieť pomôcť

Snímka: Tatra banka

Analytik Tatra banky Tibor Lörincz v rozhovore vysvetlil, že možnosti pomôcť má aj Euróspka centrálna banka, a to napriek tomu, že úrokové sadzby sú už teraz na minimách. 

Dá sa už teraz povedať, že šírenie nového koronavírusu spomalí svetový ekonomický rast v tomto roku?

Problém je, že nevieme, ako dlho celá tá epidémia alebo teda problémy s koronavírusom budú trvať. Optimistický scenár hovorí, že opatrenia, ktoré prijalo Taliansko ako aj ostatné krajiny, zaberú a to najhoršie budeme mať v marci. To znamená, že v prvom kvartáli bude síce hospodársky rast nižší, ale v nasledujúcich kvartáloch sa už rozbehne. Bude to teda iba nejaký dočasný výpadok, ktorý sa prejaví aj na ročných číslach, ale v zásade pôjde o jednorazovú vec, ktorá sa stane a odznie a nebude mať nejaké ďalekosiahle následky.

A realistický scenár?

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy