3. Koľko migrantov žije v emirátoch?

Pravda je však niekde úplne inde. „Spojené arabské emiráty majú viac ako desať miliónov obyvateľov, z toho však len 11 percent má občianstvo krajiny. Zvyšok sú prisťahovalci,“ uviedol pre HN turistický sprievodca Širáz, ktorý sa do krajiny prisťahoval pred deviatimi rokmi z Bangladéša.
Práve obyvatelia juhoázijských krajín ako je India, Bangladéš a Pakistan tvoria až tri pätiny celkovej populácie emirátov. Vyše desatina ľudí pochádza z Egypta, nasledujú Filipíny, Rusko či ďalšie krajiny. Žiadnou výnimkou nebude, keď na letisku, v obchode v rámci niektorého z obrovských nákupných centier či na ulici Dubaja, Šardže alebo Abú Zabí stretnete Slováka alebo Slovenku.

U Indov alebo Pakistancov ide vo väčšine prípadov o stavebných pracovníkov. „Žijú v špeciálnych pracovných táboroch, kde majú vlastné reštaurácie a obchody. Nemôžu odísť svojvoľne do Dubaja alebo Abú Zabí. Ráno ich autobusmi odvezú na stavenisko, večer ich zase privezú späť do tábora,“ pripomenul pre HN Mustafa, sprievodca v prírodnej mokraďovitej rezervácii Al-Wathba v tesnej blízkosti jedného z takýchto pracovných táborov.

Najčítanejšie témy