1. Ktorý kontinent je lídrom v ekonomickom raste?

Snímka: Wikimedia Commons

„Najrýchlejšie rastúcim kontinentom je Afrika. Len z nášho uhla pohľadu to nevidieť, keďže stále ide o veľmi chudobné krajiny. Pokrok tam však rozhodne nastáva,“ uviedol pre HN Stanislav Pánis, analytik J&T Banky.
Rozvoj afrických krajín sa prejavuje aj v makroekonomických číslach. Najrýchlejším tempom vlani napredovala západoafrická Ghana – Medzinárodný menový fond odhadol rast jej ekonomiky vo výške takmer deväť percent hrubého domáceho produktu.
Za tento výkon vďačí nielen zvýšenej ťažbe nerastných surovín, na ktoré je Ghana bohatá, ale najmä ekonomickým reformám vlády z uplynulých rokov. Aj vďaka nim sa zvýšil prílev zahraničných investícií. Zároveň domáce firmy začínajú bodovať nielen na domácom trhu, ale aj v ostatných krajinách.
Ďalším pozitívom je fakt, že popri hlavnom meste Akkra sa vzmáhajú aj ostatné regióny krajiny. „V poslednom období registrujeme zvyšujúci sa záujem zahraničia o nás,“ uviedol pre HN Emmanuel Ikpe Quacou, šéf plánovania rozvoja ghanského prístavného mesta Cape Coast. Quacou sa minulý týždeň zúčastnil v Abú Zabí na Svetovom urbanistickom fóre, kde sa vo veľkej miere riešil práve rozvoj afrického kontinentu. Zastúpenie tam mala Botswana, Rwanda, Nigéria, Senegal i ďalšie africké krajiny.

Hoci tento rok by Ghana mala ekonomicky mierne spomaliť, stále sa bude tešiť jednému z najdynamickejších rastov nielen v Afrike, ale na celom svete. „Úspešne zvládnuté reformy zaistia makroekonomickú a fiškálnu stabilitu. Ekonomika krajiny by tento rok mala narásť o 6,2 percenta,“ uvádza sa v správe analytickej spoločnosti FocusEconomics.

Najčítanejšie témy