6. Rozhovor: Zánik niektorých odvetví je prirodzený, podniky netreba zachraňovať

Snímka: Tatra banka

Aj priemyselná revolúcia so sebou priniesla útlm poľnohospodárstva, čo bolo dovtedy najvýznamnejšie odvetvie z hľadiska zamestnanosti, v konečnom dôsledku to však nebolo negatívum, upozornil v rozhovore makroanalytik Tatra banky Tibor Lörincz.

Ohrozuje zelená revolúcia európsky priemysel?
Každá technologická revolúcia má negatívne vplyvy na etablované odvetvia, to je podstata kreatívnej deštrukcie, alebo disrupcie, akú zažívame v súčasnom technologickom svete. Tak ako automobily mali negatívny vplyv na príjmy chovateľov koní na začiatku 20. storočia, aj zelené technológie určite uškodia niektorým súčasným odvetviam. To však vôbec neznamená, že sa budeme mať ako spoločnosť horšie, práve naopak, je to jednoducho daň za pokrok. Politická otázka, samozrejme, je, či chceme tieto negatívne vplyvy nejako kompenzovať tým, ktorí nemajú alternatívu, napríklad rekvalifikovať zamestnancov z ohrozených odvetví. Určite však nemá zmysel zachraňovať podniky. No problém európskeho oceliarstva je trochu iný ako zelená revolúcia. Tam je problémom to, že kým európski oceliari musia byť „zelení“ podľa štandardov Európskej únie, ich zahraniční konkurenti nie. Únia musí zabezpečiť, aby aj dovážaná oceľ bola rovnako „zelená“ ako tá európska.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 65% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy