3. Kto je lídrom spomedzi metropol regiónu?

Snímka: Pixabay

Poľská metropola aktuálne ponúka viac ako päť miliónov metrov štvorcových kancelárskych plôch. Ponuka v tomto meste zároveň najrýchlejšie rastie. Pre porovnanie – drvivá väčšina týchto priestorov pribudla na mapu metropoly v uplynulých siedmich rokoch.
Dôvod je ten, že Varšava sa stáva obchodným a finančným centrom nielen Poľska, ale celej strednej a východnej Európy. K tejto pozícii jej výrazne pomáha aj blížiaci sa brexit. Mnoho firiem, ktoré sa v uplynulých rokoch odsťahovali z Británie alebo sa tak v najbližších mesiacoch chystajú urobiť, si za svoje nové sídlo zvolili práve Varšavu.
Na rozdiel od Prahy alebo Budapešti, ktoré sa pýšia unikátnymi historickými centrami, výstavbe v poľskej metropole „napomáha“ aj smutný fakt, že mesto bolo počas druhej svetovej vojny takmer kompletne zničené. Ochranárske normy na výstavbu mrakodrapov tu teda nie sú také prísne, ako v maďarskej či českej metropole. Výsledkom je fakt, že v rebríčku 150 najvyšších budov v Európskej únii sa spomedzi krajín Vyšehradskej štvorky nachádzajú výlučne poľské projekty. Dohromady ich je 14, pričom len tri sa nachádzajú mimo hlavného mesta.

Svetlá budúcnosť čaká developerov vo Varšave aj v nasledujúcom období. V rokoch 2020 a 2021 má narásť rozloha kancelárskych priestorov v poľskej metropole o pol milióna metrov štvorcových, čo ešte viac posilní jej pozíciu vyšehradského lídra. Mnoho projektov pritom pribúda priamo v centre mesta. Kancelárie postupne zapĺňajú poľské aj nadnárodné giganty v oblasti telekomunikácií, finančného sektora či profesionálnych služieb.

Najčítanejšie témy