2. V čom sa naša metropola odlišuje od Prahy?

Snímka: MAFRA/Tomáš Krist

A to i napriek tomu, že česká metropola získa úplne novú dominantu. Neďaleko stanice metra Nové Butovice vznikne 135 metrov vysoká veža Top Tower, ktorá bude najvyššou v celej Českej republike.
Českí developeri však rozhodne nezaháľajú. „Tento rok sa v Prahe budovalo najviac kancelárskych objektov za posledných päť rokov. Počet novootvorených budov s kancelárskymi priestormi dosiahol 17. Celkovo rok 2019 priniesol takmer 207-tisíc štvorcových metrov nových plôch k dispozícii,“ uviedla v aktuálnej štúdii Cushman&Wakefield, poradenská spoločnosť v oblasti komerčných realít.

Najviac kancelárskeho priestoru ponúkli projekty ČSOB HQ. II a Harfa Office Center – zhruba po 30-tisíc metrov štvorcových. Na rozdiel od našej metropoly však pražské projekty nemôžu ísť príliš do výšky. „Vzhľadom na mimoriadnu hodnotu historického centra a krajinného rámca je situácia v Prahe úplne odlišná než napríklad v Bratislave alebo vo Varšave. Praha mrakodrapy nepotrebuje, pretože aj bez nich má mimoriadne silný imidž,“ uviedol pre HN český urbanista Petr Kučera.

Najčítanejšie témy