1. Ako je na tom Bratislava oproti susedom?

Snímka: HB Reavis

Zhruba tri pätiny tejto plochy tvoria priestory najvyššej kvality, zvyšok sú kancelárie béčkového štandardu.
Koniec roka 2019. Kancelárske plochy sa zväčšili o pol milióna metrov štvorcových. Zvýšil sa takisto podiel áčkových kancelárií. V meste pribudlo niekoľko úplne nových projektov, ktoré rozšírili portfólio priestorov najvyššej kvality. Ponuka sa pritom zvyšovala predovšetkým v druhej polovici dekády. V minulom a predminulom roku pribudlo v Bratislave takmer 100-tisíc metrov štvorcových kancelárskych plôch. Hoci v absolútnych číslach skončila Bratislava štvrtá s ponukou 1,8 milióna metrov štvorcových, v prepočte na jedného obyvateľa predbehla Prahu aj Budapešť. Obe dnes majú podobnú ponuku – vyše 3,5 milióna metrov štvorcových kancelárskych plôch.
Dôvod tohto rastu spočíva predovšetkým vo zvyšujúcom sa záujme zahraničných firiem o Bratislavu. V našom hlavnom meste si v tejto dekáde zriadilo centrá zdieľaných služieb či iné typy kancelárií viacero nadnárodných gigantov, ktorí si potrpia na priestory najvyššej kvality. Aj to bolo hnacím motorom developerov, ktorí investovali stovky miliónov eur do viacerých úplne nových projektov.

Tento rast sa pritom v blízkej dobe bude ešte zvyšovať. Začiatkom budúceho roka privíta nových nájomcov veža Nivy Tower a nasledovať bude projekt Sky Park Offices. Oba obohatia ponukový list bratislavských kancelárskych priestorov zhodne o viac ako 30-tisíc metrov štvorcových. No a v roku 2021 by mal byť dokončený prvý slovenský mrakodrap Eurovea Tower. Vežu vysokú 168 metrov vybudujú v rámci projektu Eurovea II, ktorý celkovo poskytne dodatočných 44-tisíc metrov štvorcových kancelárskych priestorov.

Najčítanejšie témy