4. Čo výsledky znamenajú pre euro a Úniu?

Snímka: TASR/AP

Tvrdý brexit by totiž výrazne poškodil nielen Britov, ale aj krajiny zostávajúcej európskej dvadsaťsedmičky. „Euro v piatok bezprostredne po začiatku obchodovania vystúpilo na štvormesačné maximá voči doláru. Posilňovala sa však napríklad aj česká koruna či niektoré príslušné regionálne meny,“ pripomína Kovanda.
Z Európy opadla neistota z ďalšieho vývoja, ktorá okrem Británie dosiaľ čiastočne zvierala všetky štáty európskeho kontinentu. Úniu teraz čaká definitívny rozvod s Londýnom a následné rozhovory o pobrexitovom vyrovnaní. Vďaka voľbám sa však budúcnosť v nasledujúcich mesiacoch zdá jasnejšia než v uplynulom období poznačenom krachmi všetkých snáh o dohodu. Aj to vedie k rastu európskych akciových trhov. „V Českej republike bol rozdiel medzi mäkkým a tvrdým brexitom vyčíslený zhruba na 36-tisíc pracovných miest. Práve toľko by ich bolo stratených pri brexite bez dohody, ktorý teraz pravdepodobne nenastane a tieto miesta zostanú zachované.

V prípade Slovenska to bude o niečo menej, ale aj tu sa dá hovoriť o záchrane desaťtisícov pozícií,“ uzavrel Kovanda. Preto sú podľa neho výsledky britských volieb pozitívnou správou pre celú Európu vrátane Čechov a Slovákov.

Najčítanejšie témy