4. Sú naše technologické firmy úspešné v zahraničí?

Mnohé z nich zbierajú úspechy na exportných fórach či veľtrhoch po celom svete.
Minulý mesiac sa v Brne uskutočnil 61. ročník Medzinárodného strojárskeho veľtrhu v Brne. Tento rok sa na ňom zúčastnilo dohromady 98 slovenských vystavovateľov. Hneď po Nemecku malo druhú najväčšiu zahraničnú účasť práve Slovensko.
Hlavnou témou aktuálneho ročníka bola digitalizácia priemyslu. Viaceré slovenské spoločnosti tak priviezli do Brna svoje najnovšie technológie vrátane umelej inteligencie. Brniansky veľtrh zaradil medzi svoje top exponáty napríklad AGV vozíky od podniku Kivnon Slovakia. Bratislavská spoločnosť podľa vlastných slov podporuje inovácie zamerané na digitalizáciu priemyselnej výroby, konkrétne technológie v oblasti manipulačnej techniky. Vozíky, ktoré predstavila v Brne, sa dajú navádzať rôznou formou od wi-fi až po magnetické pásky.

„Slovensko malo v oblasti digitalizácie už vlani silnú účasť a inak to nebolo ani tento rok. Boli tam zastúpené najdôležitejšie slovenské firmy,“ uviedol pre HN Jiří Kuliš, generálny riaditeľ Veľtrhov Brno. Podľa neho gro veľtrhu opäť tvorili inovatívne produkty v oblasti obrábacích a tvárniacich strojov, povrchových technológií, zváracej techniky či výrobkov pre plastikársky priemysel.

Najčítanejšie témy