Dobrou správou je, že napriek spomaleniu ekonomiky by mal verejný dlh aj naďalej klesať. V tomto roku by tak mal dosiahnuť 47,9 percenta HDP a v tom budúcom 46,8.

Do roku 2021 by mal dokonca klesnúť pod 45 percent. Je to však, samozrejme, dané aj tým, že naša ekonomika sa bude zväčšovať a pomer sa bude posúvať v prospech dlhu. Ak sa však na dlh pozrieme cez hotovosť, bude naďalej stúpať a v budúcom roku by mal dosiahnuť 45 miliárd eur a medziročne sa tak zväčší o 800 miliónov eur.

Ako vysvetľuje návrh rozpočtu, bude to dané najmä štátnym dlhom, čo nie je to isté ako verejný dlh. Ako totiž dodáva ministerstvo financií, „úverová aktivita ostatných subjektov zahrnutých vo verejnej správe bude, naopak, predovšetkým vďaka hospodáreniu samospráv a oboch železničných spoločností prispievať k zníženiu celkového nominálneho dlhu“.

V budúcom roku sa však zvýši hodnota splatného dlhu a budeme si tak musieť viac požičať na finančných trhoch. Ministerstvo financií odhaduje, že bude potrebné vydať cenné papiere v celkovej hodnote 5,4 miliardy eur, pričom výška splatného dlhu dosiahne viac ako tri miliardy.

Zvyšok pôjde na pokrytie deficitu. Zároveň však vzrastú aj výdavky na obsluhu dlhu, keďže sa očakáva nárast úrokových nákladov spôsobený rastom nominálneho dlhu.

Najčítanejšie témy