1. Čo to je inteligentná doprava?

Snímka: Dreamstime

A jednou zo základných charakteristík smart city je inteligentná doprava. Ani zďaleka pritom nejde len o autonómne vozidlá, ktoré vás vďaka umelej inteligencii odvezú bez vodiča tam, kam potrebujete.
Inteligentná doprava zahŕňa celú škálu technológií, ktoré sa postupne zavádzajú do praxe. Jedným z lídrov v rámci Európskej únie je v tomto smere nepochybne Holandsko. „V našej krajine sú napríklad tisícky inteligentných semaforov, ktoré výrazne zrýchľujú premávku a znižujú riziko vzniku dopravnej zápchy,“ uviedol pre HN Hans Nobbe, expert na inteligentnú dopravu pri holandskom ministerstve infraštruktúry.

Holanďania testujú inteligentný systém iVRI, ktorý dokáže sprostredkovať výmenu informácií medzi vozidlom a semaformi. Systém je schopný riadiť trvanie zeleného svetla na základe intenzity dopravy, ale i druhu vozidla, ktoré sa k semaforu blíži. Vie tak napríklad „podržať“ zelenú nákladnému autu s prívesom, kým neprejde križovatku. Testy ukázali, že takýto systém zvýši plynulosť premávky o 10 percent.

Najčítanejšie témy