Výkonný člen Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Juraj Kotian poukázal, že už pri príprave rozpočtu upozorňovali, že je veľké riziko, že deficit dosiahne 700 miliónov. No a v tom čase ešte sedel na stoličke ministra financií terajší guvernér Národnej banky Peter Kažimír.

Tieto riziká „súviseli najmä s nadhodnotenými nedaňovými príjmami a príliš optimistickými očakávaniami ohľadne hospodárenia samospráv,“ vysvetlil. S postupom roka sa ich odhady ešte zhoršili a dnes prognózujú deficit na úrovni 1,1 miliardy eur.

„Ani týchto dodatočných 400 miliónov navyše nemožno prisúdiť horšiemu makroekonomickému vývoju. Makro predstavuje dodatočné riziká nad rámec nami identifikovanými rizík a majú materiálny vplyv najmä na budúcoročný rozpočet,“ objasnil.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy