Minister financií Ladislava Kamenický prvýkrát verejne povedal, že vyrovnané hospodárenie tento rok nedosiahneme, na tlačovej konferencii pri príležitosti zverejnenia makroekonomickej prognózy. Uviedol vtedy, že „po dnešných správach je tento cieľ ohrozený. Mojou prioritou bude "ukočírovať" tento trend tak, aby boli straty čo najmenšie.“ Pád do deficitu teda pripísal predovšetkým spomaleniu ekonomického rastu, ktorý so sebou prinesie nižšie výnosy z daní.

Ako totiž upozornil Kamenický, keď sa rozpočet na tento rok pripravoval, počítalo sa s rastom na úrovni 4,5 percenta, teraz však už štátni analytici hovoria iba o raste na úrovni 2,4 percenta. To je skutočne veľký pád, no realita je taká, že v tomto roku sa ešte na daňových príjmoch neprejaví a štát napriek ekonomickému spomaleniu vyzbiera na daniach viac, ako pôvodne počítal.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy