1. Ako ovplyvňuje vývoj dolára prezident Trump?

Snímka: Reuters

Ten už od nástupu do funkcie šéfa Bieleho domu v januári 2017 nenechal nikoho na pochybách, že politický i ekonomický prístup Spojených štátov voči ostatným častiam sveta bude zásadne iný, než bol za éry jeho demokratického predchodcu Baracka Obamu.
Popri tvrdých politických krokoch prijal Trump aj množstvo ekonomických rozhodnutí. Rozpútal obchodnú vojnu s Čínou a ostrými colnými opatreniami pohrozil aj Európe. Možný konflikt naznačil nedávno i v menovej oblasti. „Euro klesá voči doláru ako šialené, čo im dáva veľkú exportnú a výrobnú výhodu, a Fed nerobí nič,“ napísal Trump minulý mesiac na svoj účet na Twitteri. Reagoval tým na fakt, že euro koncom augusta zostúpilo pod úroveň 1,10 dolára, čím sa dostalo na najnižšie pozície od mája 2017.

Voči doláru sa v dôsledku obchodnej vojny rýchlo oslavuje aj čínsky jüan. Kým ešte v apríli tohto roka ste za jeden dolár mohli kúpiť 6,7 jüana, minulý týždeň to už bolo takmer 7,2 jüana. Američania pritom v uplynulých rokoch viackrát obvinili Peking, že svoju menu umelo udržiava na nízkej úrovni, aby podporil čínsky export do Spojených štátov a na ďalšie trhy.

Najčítanejšie témy