1. Prečo štát zdaňuje niektoré veci viac ako iné?

Snímka: MAFRA/Petr Topič

Okrem bežných daní sa na niektoré tovary či služby vzťahujú takzvané spotrebné dane. Ide o produkty, ktoré nie sú pre život nevyhnutné a zároveň pri ich spotrebe dochádza k negatívnym efektom. Najlepším príkladom sú práve cigarety, ktorých používanie vedie k zdravotným problémom.

Tieto dane tak majú na jednej strane zvýšiť cenu týchto produktov a takto odradiť spotrebiteľov od ich používania, no a na druhej strane výnosy z nich majú teoreticky putovať na riešenie negatívnych dôsledkov ich užívania.

Analytik Inštitútu pre sociálne a ekonomické reformy Radovan Ďurana však upozornil, že spotrebné dane na tabak či alkohol v skutočnosti vznikli oveľa skôr, ako si ľudia uvedomili ich negatívne externality. „Historicky boli spotrebné dane prostým nástrojom na plnenie štátnej kasy a je to tak dodnes,“ skonštatoval.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy