Jedným riešením je zvýšenie efektívnosti, na ktorú poukázal Kamenický. Minister financií síce tvrdí, že množstvo navrhovaných opatrení sa neplní, zmerať úspešnosť zavedenia šetriacich opatrení je podľa generálneho riaditeľa Inštitútu zdravotnej politiky Martina Smatanu veľmi ťažké.

V rámci úspor na verejnom zdravotnom poistení, čo je podľa Smatanu kľúčová oblasť, sa však ciele plnia približne na 75 percent.

Celé zdravotníctvo sa financuje zo zdravotných odvodov od zamestnancov a z príspevkov štátu za poistencov štátu, ktorými sú napríklad deti a dôchodcovia. Ako však upozorňujú zdravotníci v memorande, financovanie zo zdrojov verejného zdravotného poistenia je nedostatočné.

Možným riešením by mohlo byť zvýšenie zdravotných odvodov. Dnes sa takto odvádza 14 percent zo mzdy, pričom zamestnávateľ zo svojho vrecka prispeje 10 percent a štyri percentá sa strhávajú z hrubej mzdy zamestnanca.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy