Lekári už pri schvaľovaní rozpočtu upozorňovali, že balík vyhradený pre zdravotníctvo nebude stačiť a že prognóza výdavkov je podhodnotená. Hlavným dôvodom sú podľa prezidenta Asociácie súkromných lekárov Mariána Šótha neustále legislatívne zmeny, ktoré zvyšujú náklady aj počas roka.

„V poslednom období sa často stáva, že je prijatý nejaký predpis, respektíve jeho zmena a jeho finančný dosah nie je vôbec alebo iba nedostatočne vyčíslený,“ vysvetlil.

To sa týka hlavne mzdových nákladov. Počas tohto roka vstúpila do platnosti druhá vlna zvyšovania príplatkov za prácu v noci, cez víkendy či sviatky, čo výrazne zasiahlo nemocnice, ktoré jednoducho musia fungovať nepretržite. Okrem toho sa zvýšila minimálna mzda, od ktorej sa niektoré z týchto príplatkov odvíjajú.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy