6. Rozhovor: Slovensku hrozí v prípade krízy osud Španielska

Snímka: INESS

Naše domácnosti majú v pomere k príjmom vysokú mieru zadlženia. Okrem toho však majú nedostatočné úspory a, ako v rozhovore pre HN vysvetlil analytik a spoluzakladateľ INESS Juraj Karpiš, táto kombinácia je obzvlášť nebezpečná.

Je rozdiel medzi krízou a recesiou?
Kríza môže byť hospodárska alebo finančná. Hospodársku by som chápal ako väčší hospodársky prepad, niečo ako veľká hospodárska kríza v 30. rokoch alebo to, čo nastalo v Grécku po poslednej eurokríze. Finančná kríza je niečo iné ako recesia. Takmer každá finančná kríza vedie k recesii, ale, samozrejme, nie každá recesia vedie k finančnej kríze. Aj tá posledná finančná kríza sa začala skôr než spomaľovanie samotnej ekonomiky.

Ak dôjde k tomu, že padne finančný sektor, väčšinou to spôsobí hlbšiu recesiu ako v prípade klasického hospodárskeho cyklu.

Príchod finančnej krízy bolo vidieť ešte predtým, než sa oficiálne začala recesia.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy