5. Šéf tchaj-pejského zastúpenia: Slovákom odporúčam navštíviť tropický les aj domorodcov

Snímka: Flickr

Podobne ako mnoho Slovákov, ktorí na Taiwan cestujú, aj ja mám rád hory, kaňony, pláže a chutné jedlo. Náš ostrov toto všetko ponúka. Preskúmajte preto spolu so mnou niektoré časti tejto zaujímavej východoázijskej destinácie.

Z metropoly do tropického lesa
Po taiwanskom hlavnom meste Tchaj-pej sa môžete prechádzať celé dni. Vyzdvihnem len niektoré z jeho hlavných atrakcií – Národné palácové múzeum, Čankajškov memoriál alebo horu Jang-ming s jej horúcimi prameňmi. Najspoľahlivejšou formou dopravy po celom meste je tamojší systém metra.
Taiwan však neláka turistov len na svoje hlavné mesto. Celý ostrov je neuveriteľne zelený. Hneď ako vyjdete z Tchaj-peja, uvidíte bujný tropický les. Cestou cez vnútrozemie sa vám krajina bude dramaticky meniť pred očami. Centrálnemu Taiwanu dominujú vysoké hory. Viac ako 150 štítov má výšku presahujúcu tritisíc metrov. Hora Jade je dokonca najvyššia v celej východnej Ázii.

Aj to je dôvod, prečo je vysokohorská turistika na Taiwane jednou z najlepších vo východnej Ázii vôbec. Hory pokrývajú dve tretiny celého územia krajiny.
Na svoje si však prídu aj tí, čo majú radi more. Južný výbežok Taiwanu Kenting je známy svojimi piesočnými plážami. Najväčšia časť 23-miliónovej populácie Taiwanu žije na západnom pobreží. Východ ostrova zostáva nedotknutý a divoký. Práve východ je pre mňa osobne najkrajšou časťou našej krajiny. Obzvlášť sa to týka rokliny Taroko, ktorú považujem za top národný park celého Taiwanu. Pretína ju 16 kilometrov dlhý vápencový kaňon.
Jedným z najextrémnejších zážitkov, ktorý si dopraje čoraz viac zahraničných návštevníkov, je cyklistický výlet okolo ostrova. A ak si aj netrúfnete na celý 900 kilometrov dlhý okruh, stále nájdete dosť úsekov, ktoré prejdete za pár dní.
Návšteva Taiwanu sa nezaobíde bez ochutnania miestnej gastronómie. Ostrov ponúka takmer všetky druhy jedál z celého sveta. Prirodzene, dominuje taiwanská a čínska kuchyňa, ktorá je cenovo dostupná pre každého. Miestne jedlá môžete vyskúšať na populárnych nočných trhoch a v streetfoodových stánkoch. Určite by ste nemali vynechať svetoznáme pirohy plnené mäsom. Tento tradičný taiwanský pokrm nájdete pod názvom Siao-lung-bao.

Kmene staršie než písmo
Na Taiwane je oficiálne uznaných 16 domorodých kmeňov. Na ostrove žili dlho pred tým, než je vôbec známa písomná história ľudstva. Dnes ich populácia dosahuje pol milióna, čo sú dve percentá celkového obyvateľstva Taiwanu. Ak sa chcete o rôznych kmeňoch na ostrove dozvedieť viac, najideálnejším miestom je oblasť jazera Slnka a Mesiaca v centrálnom Taiwane. Práve z tejto oblasti pochádzajú najstaršie kmene.
Keď uprednostňujete šnorchlovanie a vodné športy, odporúčam vám návštevu polostrova Peng-chu. Viem o tom, že väčšina Slovákov má rada more a pláže. Najbližšie a najpopulárnejšie rezorty, ktoré vašim ľuďom splnia tieto želania, sa nachádzajú v Chorvátsku. Prírodná krása ostrovčekov v Peng-chu je však úplne iná než pobrežie Jadranského mora, obzvlášť ak ste milovníkom windsurfingu. Preto by ste počas návštevy Taiwanu nemali zabudnúť ani na túto oblasť. Aj vďaka tomu pochopíte, prečo portál na vyhľadávanie leteniek Skyscanner zaradil Taiwan medzi top 10 najpriateľskejších a najobľúbenejších krajín na svete.

Najčítanejšie témy