3. Aké spôsoby dopravy mimo sezóny dominujú?

Snímka: Pixabay

Kým teda napríklad do Chorvátska, Bulharska alebo i Grécka sa prepravia autobusom či autom, na iné kontinenty najčastejšie využívajú lietadlo.
Potvrdzujú to aj čísla najväčšieho online predajcu zájazdov na Slovensku a v Českej republike Invia. „Slováci sa tohto roku na jeseň najčastejšie chystajú do Egypta, konkrétne celých 46 percent. Na druhom mieste je s 11 percentami Omán. Z ďalších mimoeurópskych destinácií sú obľúbené aj Spojené arabské emiráty a Dominikánska republika. Leteckú dopravu na jeseň využíva 93 percent Slovákov,“ podčiarkuje pre HN Andrea Řezníčková, tlačová hovorkyňa Invia.cz.
Slováci podľa nej najčastejšie mieria do päťhviezdičkových hotelov – celých 49 percent. Tri štvrtiny klientov chcú služby all inclusive. Najobľúbenejšie sú pobytové zájazdy pri mori na osem dní.

Slováci a Česi majú z 99 percent záujem o pobytové zájazdy aj v Tunisku. Takisto sem takmer výlučne lietajú. Dovolenková sezóna je však pre klientov slovenských cestovných kancelárií v tejto severoafrickej krajine o niečo kratšia. „Česi majú sezónu od konca apríla do konca októbra, slovenské cestovky lietajú zhruba od 10. júna do polovice septembra,“ uviedla pre HN Kateřina Dušková z Tuniského národného úrada pre cestovný ruch v Prahe.
Slováci podľa nej najradšej jazdia do oblasti Mahdia, ktorá má najkrajšie pláže. Obľúbené sú aj Sousse, Skanes Monastir, Hammamet či ostrov Djerba, ktorý má však obmedzenú ponuku.
Do turizmu v Tunisku pritom tvrdo zasiahli teroristické útoky v roku 2015. Kým v januári až júli 2010 prišlo do krajiny 16-tisíc Slovákov, v rovnakom období roka 2016 sa ich počet prepadol na niečo viac ako 2 500. Tunisko sa však postupne opäť vracia do hľadáčika našich turistov. Za prvých sedem mesiacov tohto roka ho navštívilo takmer 10 500 Slovákov.
Čoraz viac našich dovolenkárov pritom vyhľadáva okrem Tuniska a Egypta aj tretiu severoafrickú destináciu – Maroko. Sem začali lietať aj nízkonákladovky Ryanair a Wizzair, takže Slováci môžu do Marákeša či Agadhiru chodiť za pár desiatok eur prakticky v ktoromkoľvek ročnom období.

Najčítanejšie témy