Problém nenastal v sprevádzkovaní automobilky, do ktorej ekonómovia dávali svoje nádeje. Jaguar výrobu spustil a export aj výrazne podporil, no už v prvých mesiacoch tohto roka sa začal naplno prejavovať znížený dopyt zo zahraničia.

Ekonómovia sa tak zhodujú na tom, že za spomalením hospodárstva sú takmer výlučne zahraničné problémy. Na jednej strane ekonomický cyklus dosiahol svoj vrchol a mierne spomalenie je prirodzené, výrazne ho však zhoršila obchodná vojna, ktorú rozpútali Spojené štáty na čele s ich prezidentom Donaldom Trumpom.

Trump totiž vyhlásil, že aktuálne pravidlá Svetovej obchodnej organizácie sú neférové a nevýhodné pre USA. Najprv ohlásil clá pre mnohé štáty a oblasti vrátane Európskej únie, s väčšinou však nakoniec dospeli k dohodám alebo aspoň k posunutiu účinnosti.

To však nebol prípad s Čínou a dve najväčšie ekonomiky tak začali medzi sebou bojovať. Aj keď sú to krajiny, s ktorými Slovensko nemá výrazné obchodné vzťahy, svet je dnes taký prepojený, že narušenie vzťahov medzi týmito krajinami má globálne dôsledky.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy