7. Párty pre smotánku

Snímka: Flickr.com

Môžu sem prísť na výlet doslova za pár desiatok eur. Maďarská nízkonákladovka WizzAir totiž pred časom otvorila priame letecké spojenie medzi Viedňou a francúzskym Nice, ktoré leží len 20 kilometrov od Monaka.

V tamojšom prístave kotvia veľké výletné parníky, ktoré sem na niekoľkohodinovú prehliadku vychrlia tisícky návštevníkov. Skutočným zážitkom je však pohľad na superjachty kotviace na otvorenom mori.

V posledných rokoch si Monako obľúbil ruský veľkopodnikateľ Andrej Meľničenko. Bohatstvo majiteľa koncernu EuroChem Group produkujúceho umelé hnojivá a uhoľnej energetickej spoločnosti SUEK sa odhaduje na 14 miliárd dolárov.

A práve Meľničenkova Sailing Yacht A v hodnote takmer pol miliardy eur bola v uplynulých dvoch rokoch „hosťom“ monackého prístavu. Trojsťažňová jachta, ktorá je s výškou 100 metrov najvyššou na svete, pútala aj medzi Monačanmi značnú pozornosť.

Každý večer sa v nej odohrávala veľká párty, na ktorú prichádzala smotánka z okolitých jácht a z pobrežia. Miliardári z celého sveta často využívajú hotel Hermitage či iné luxusné zariadenia v Monte Carle na organizáciu honosných svadieb alebo narodeninových osláv. Neprekáža im, že ekonomický rast Monaka v uplynulom období klesal.

„Kým v roku 2013 zaznamenal rast 9,7 percenta HDP, v roku 2016 to bolo už len 3,4 percenta. A v roku 2017 sa dokonca prepadol o 3,5 percenta očistených od inflácie,“ píše sa na stránke monackého štatistického úradu.

Najčítanejšie témy