6. Pozor na roaming

Snímka: Dreamstime

Dokonca môžete natrafiť aj na monacké dvojeurovky. Kniežatstvo pritom ešte relatívne nedávno malo svoju vlastnú menu. Až do roku 1995 tu používali monacký frank, ktorý mal identický kurz ako francúzsky frank.

Oboma menami sa dalo platiť na území Francúzska aj Monaka. V roku 1995 prevzalo Monako oficiálne francúzsky frank a v roku 2002 po vypršaní prechodného obdobia prešlo spolu s francúzskym susedom na euro.

Pri návšteve Monaka je však dôležité si uvedomiť, že kniežatstvo nie je členom Európskej únie. A to napriek tomu, že politicky je veľmi úzko prepojené s Francúzskom, ktoré sa stará napríklad o jeho obranu.

V Monaku si tak na rozdiel od krajín Európskej únie poriadne zaplatíte za telefonovanie v roamingu alebo za využívanie dát na internete.

Na druhej strane bez väčších problémov tu chytíte signál francúzskych mobilných operátorov. Mimochodom, práve telekomunikácie sú sektorom, v ktorom si monacký štát udržiava prísny monopol a odmieta doň vpustiť zahraničné giganty. To isté platí aj o iných odvetviach, ako sú tabakový priemysel či poštové služby.

Najčítanejšie témy