9. Prečo sú technológie kľúčové?

Snímka: Dreamstime

Spojené štáty začiatkom tohto roka zablokovali predaj 12 starých stíhačiek F-16 z Izraela Chorvátsku za pol miliardy dolárov. Američanom sa nepáčilo, že by Chorváti dostali nové technológie, ktoré poskytli Izraelu ako svojmu vernému spojencovi.

Práve technológie sú najdôležitejšou súčasťou moderných strojov. Slovensko napríklad dostane F-16 štvrtej generácie, teda v najmodernejšej verzii tejto legendárnej stíhačky.

Saab aj Lockheed Martin považujú vývoj technológií za rozhodujúci faktor.

„Prirodzene, výskum a vývoj sú pre nás kľúčovou vecou. Investujeme doň 25 percent nášho obratu, čo predstavuje zhruba jednu miliardu eur ročne. Technologické zmeny boli súčasťou našej firmy odjakživa, keď sme začínali, aj dnes,“ povedal pre HN Hakan Buskhe, prezident a generálny riaditeľ Saab Group.

Saab podľa neho robí veľmi veľké pokroky najmä v oblasti umelej inteligencie, ktorú vo svojich Gripenoch využíva spolu s big data, dátovou fúziou a ďalšími druhmi špičkových technológií.

„Keď sa pozriete na naše stroje, tak digitalizácia a umelá inteligencia sú práve to, čo ich poháňa vpred. Práve na ne sa najviac zameriava náš vývoj a investujeme do nich najväčšie sumy peňazí,“ uzavrel Buskhe.

Najčítanejšie témy