5. Aké výhody sľubujú Američania nákupcom?

Snímka: razonyfuerza.mforos.com

„Táto investícia môže byť výhodou pre rôzne slovenské spoločnosti, ktoré môžu získať zákazky súvisiace s využívaním strojov F-16 slovenskými vzdušnými silami či budovaním nevyhnutnej infraštruktúry. Američania by však v budúcnosti radi využili možnosti Slovenska v rámci celej strednej Európy. Vaša krajina má totiž veľký potenciál aj pre ďalšie štáty tejto oblasti,“ pripomenul pre HN Orlando P. Carvalho.

V praxi to podľa neho znamená, že Slovensko sa môže stať podporným centrom aj pre F-16 patriace ďalším vzdušným silám v regióne.

Letecké opravovne Trenčín majú vhodné kapacity na vykonávanie údržby, servisu a opráv aj pre iné stíhačky F-16 než tie, ktoré dostane Slovensko.

Nákup stíhačiek totiž zvažujú aj ďalšie štáty strednej a východnej Európy. „Tým by mohli vzniknúť pre Slovensko nové príležitosti. Tieto štáty totiž môžu chcieť využiť získané schopnosti a skúsenosti Slovenska s údržbou F-16,“ dodal Carvalho.

Podobný prísľub však Američania dali aj Bulharom. Šéf produktov Lockheed Martin Aeronautics v strednej a východnej Európe James Robinson minulý týždeň v Sofii povedal, že partnerom amerického koncernu bude bulharský letecký sektor, výskumné inštitúcie a vzdušné sily východobalkánskej krajiny.

Lockheed Martin bude s bulharskou štátnou spoločnosťou Avionams spolupracovať na vojenskej údržbe a oprave lietadiel. Obe firmy zriadia vo fabrike Avionamsu v Plovdive údržbovú linku pre elektrické a hydraulické systémy aj podvozky strojov F-16.

Najčítanejšie témy