3. Kto vyhráva u našich susedov?

Snímka: TASR

Výberové konanie v Česku poznačila séria podozrení z korupcie. Naši západní susedia sa rozhodovali práve medzi Gripenmi a F-16. Česká vláda napokon v apríli 2004 schválila zmluvu o desaťročnom nájme 14 stíhačiek Gripen na báze operatívneho lízingu.

V praxi to znamená, že český štát ročne platil za prenájom 14 strojov 50 miliónov eur. Táto suma zahŕňala aj servis, cvičenie pilotov a náhradné diely.

Pred tým, než v roku 2014 kontrakt vypršal, sa do hry vložili Američania. Čechom ponúkli na výber prevádzkované, ale aj úplne nové F-16.

Vláda vtedajšieho premiéra Bohuslava Sobotku však napokon schválila predĺženie zmluvy so Saabom o ďalších 13 rokov. Česi tak budú mať Gripeny až do roku 2027.

Naši susedia dajú na financovanie nadzvukových strojov celkovo okolo 850 miliónov eur. Minulý rok sa v Prahe rozbehla diskusia o tom, či Švédom dali zelenú aj Maďari.

Naopak, poľské vzdušné sily majú vo svojej výbave takmer päť desiatok strojov F-16. V prípade Poľska to však nie je nič prekvapujúce – naši severní susedia rozvinuli so Spojenými štátmi od pádu komunizmu pomerne intenzívnu spoluprácu vo vojenskej oblasti.

Okrem toho majú Poliaci aj 60 kusov ruských strojov MiG-29 a sovietskych Su-22.

Najčítanejšie témy