6. Rýchly rast HDP

Snímka: Flickr

Koncern Henan Costar Group, ktorý je známym výrobcom a dodávateľom optických a elektromechanických produktov, bude na základe zmluvy vyrábať v Uzbekistane monitorovacie systémy. S ich integráciou, poskytovaním analytickej podpory a vyhodnocovaním informácií bude pomáhať Huawei.

Cieľom projektu je monitorovať situáciu v uliciach Taškentu, čím by sa výrazne mala zvýšiť bezpečnosť v metropole. Avizovaná investícia je súčasťou dohody vo výške jednej miliardy dolárov, ktorú koncom apríla dosiahol prezident Mirzijajev počas svojej cesty v Číne.

Taškent by sa vďaka čínskej digitálnej infraštruktúre mal stať súčasťou projektu bezpečných a inteligentných miest Safe City a Smart City.

„Plán je taký, že investícia bude plne realizovaná do konca budúceho roka. Projekt digitálnej infraštruktúry sa stane druhou najväčšou čínskou investíciou v Uzbekistane. Tou najväčšou je dvojmiliardový projekt z roku 2012, za ktorým stojí spoločnosť China national Petroleum Corporation prepravujúca turkménsky a uzbecký plyn do Číny,“ píše portál The Diplomat zaoberajúci sa ázijsko-pacifickým regiónom.

Všetky tieto investície vrátane pokračujúcich reforiem by Uzbekistanu mali zabezpečiť ďalší robustný ekonomický rast. V krajine vďaka uvoľneniu podnikania a turizmu raketovo rastie stavebníctvo aj sektor služieb. Prudko stúpa aj priemyselná produkcia.

Na externej strane narastá dopyt po uzbeckých výrobkoch z Číny a Kazachstanu, čo sa odzrkadľuje na zrýchľujúcom sa exporte.

„Naši experti očakávajú, že hrubý domáci produkt Uzbekistanu porastie tento rok o 5,1 percenta. Na budúci rok by sa mal zvýšiť o 5,5 percenta,“ uvádza spoločnosť FocusEconomics vo svojej najnovšej štúdii, ktorú poskytla HN.

Najčítanejšie témy