4. Cesta bez víz

Snímka: pxhere.com

Kým v minulosti ste sa do tejto krajiny susediacej so všetkými štyrmi ostatnými stredoázijskými republikami a Afganistanom dostali len po zdĺhavom a komplikovanom vybavovaní víz, dnes je všetko inak.

Krajina začiatkom februára tohto roka zrušila vízovú povinnosť pre občanov desiatok štátov vrátane Slovenska.

Do Uzbekistanu sa tak dostanete na 30 dní len na cestovný pas. Aj to bol ďalší impulz pre investorov v cestovnom ruchu. V uzbeckých mestách začali rýchlo vyrastať nové hotely vrátane najluxusnejších päťhviezdičkových ubytovacích zariadení.

Zrušenie víz sa odzrkadlilo aj na náraste počtu slovenských cestovateľov v tejto krajine. „Uzbekistan ponúka turistom skutočne množstvo atrakcií, hlavne historických pamiatok,“ uviedol pre HN Ján Bóry, slovenský veľvyslanec v Taškente.

V očakávaní veľkého prílevu nových turistov začala krajina masívne pumpovať peniaze do infraštruktúry. Pomôcť jej v tom majú zahraniční investori.

Koncom mája uzbecká vláda podpísala s ruskou spoločnosťou Novaport dohodu o modernizácii a rozvoji letísk v mestách Samarkand, Namangan a Urgenč. Práve Novaport je na ruskom trhu najväčšou firmou v oblasti rozvoja letísk.

Najčítanejšie témy