2. Kto textil na Slovensku spracúva?

Snímka: Dreamstime

SK-Tex zo Serede spracované vlákna obohacuje o nehorľavú úpravu a ich produkty nájdeme najviac v automobilovom priemysle, ale aj nábytkárskom, ako napríklad výplne, či v stavebnom priemysle vo forme izolácií. Ročne zrecyklujú okolo 4 500 ton textilných odpadov.

Z textilu vyniká rifľovina, ktorá má skvelé izolačné schopnosti. Futrikanič ďalej pre HN vysvetlil, že textil sa k nim najčastejšie dostáva zo second handov.

Postoj Slovákov k recyklácii textilu je však podľa neho stále veľmi slabý a o jeho ďalšom využití sa hovorí iba v podobe týchto obchodov.

V Sterede v obci Krajné sa vlákna obohacujú o nehorľavú úpravu a vyrábajú sa z nich izolačné panely na použitie doma, v priemysle či v dopravnej infraštruktúre.

Pri spracúvaní textilu upriamujú viaceré kritické hlasy pozornosť na syntetické vlákna, ktoré sa v textile často nachádzajú, či nesťažujú ich recykláciu.

Práve Stered však upozorňuje, že textílie z automobilov tvoria z viac ako 90 percent syntetické látky, vďaka ktorým má materiál stabilné fyzikálne a mechanické vlastnosti, je vysoko odolný aj opätovne recyklovateľný.

Sekcia Globálne vznikla v rámci programu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Projekt spolufinancuje SlovakAid.

Najčítanejšie témy