4. Ktoré mestá prijali pre nadmerný počet turistov opatrenia?

Snímka: Reuters

K jedným z najohrozenejších miest patria talianske Benátky, ktoré sú pravidelne vystavované masám turistov vychádzajúcich z obrovských zaoceánskych lodí.

Do mesta napríklad v minulosti umiestnili železné brány, ktoré sa zatvárajú, keď je turistov prehnane veľa. Vlani tiež mesto prijalo nariadenie, aby oddelilo domácich od turistov, ktorí tak po novom už nebudú mať prístup všade.

Minulý december odstránili tiež z holandského Amsterdamu nápis "I Amsterdam" umiestnený pred Rijksmuseum. Dôvodom bolo, že ľudia si tam robili aj šesť tisíc populárnych selfíčok denne. Na jar tiež ohradili tulipánové polia, aby ich títo "selfíčkári" neničili.

Čo sa týka Airbnb, viaceré mestá prijali opatrenia, čo sa týka regulácie portálu, ako Los Angeles, New York, Paríž či Berlín. Napríklad v metropole Nemecka musia prenajímatelia žiadať o povolenie prenajímať nehnuteľnosť v prípadoch, keď prenajímajú viac ako 50 percent celej plochy hlavnej rezidencie na krátke obdobie na dennej či týždennej báze.

Povolenie môže potom špecifikovať, na maximálne koľko dní v roku môžu takéto ubytovanie poskytovať. V prípade krátkodobého prenájmu druhého domu je potreba tiež povolenia, ktoré je však už ohraničené na maximálne 90 dní za rok.

Sekcia Globálne vznikla v rámci programu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Projekt spolufinancuje SlovakAid.

Najčítanejšie témy